Markalar
 

100 TL ve üzeri
siparişlerde

Kargo
Bedava

Bizimbaharatci.com aracılığı ile satılan ürünlerin hepsi bitkisel gıda takviyesidir. ilaç yerine kullanılamaz. Site içerisinde yer alan yazılar sadece tavsiye ve bilgi amaçlıdır. Uygulamaların sorumluluğu  Bizimbaharatci.com ‘a ait değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için mutlaka ilgili uzmana başvurunuz.   

 
Alışveriş Sepeti
Sayın Misafir Sepetinizde
0 ürün var.
 
En Çok Satılanlar
 

Tatsız Dostum Enginar

Artichoke enginar olarak bilinmektedir. Enginarın insan vücuduna birçok faydası olduğu bilinmektedir. Özellikle karaciğere olan faydalarından dolayı karaciğer dostu olarak bilinen bir bitkidir. Yapısında A ve C vitaminleri, kalsiyum, potasyum, demir, manganez ve fosfor gibi çeşitli mineraller bulundurmaktadır. Ayrıca Enginar’da bulunan Silymarin adlı maddenin karaciğer üzerinde birçok olumlu etkisi vardır.

Karaciğer insan vücudunu zehirli ve zararlı maddelerden arındıran organlardan biridir. Karaciğer zamanla alkol kullanımı, sigara, kullanılan ilaçların etkisi, kronik rahatsızlıklar, çevresel faktörlerin etkisiyle görevini yerine getiremez hale gelir.Yapılan araştırmalar, enginarın karaciğer hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olduğunu göstermiştir. Enginarın özellikle alkol ve sigaranın karaciğere olan olumsuz etkisini azalttığı bilinmektedir. Enginarın karaciğer ve safra kesesinin düzenli çalışmasını sağladığı da yapılan araştırmalarda görülmüştür. Karaciğerde safra salgılanmasının artmasına etki ederek hazımsızlık ve diğer sindirim şikayetlerinin azaltılmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Karacigerden safra kesesine olan safra akışını arttırdığı, safra taşlarının önlenmesinde ve iyilestirilmesinde faydalı olduğu,  karaciğerden kaynaklanan cilt sorunlarında, cilt lekeleri, egzama, mantar, kaşıntı, ciltte kızarıklık vb. gibi cilt sorunlarının giderilmesine yardımcı olduğu yapılan araştırmalar sonucunda bilinmektedir.
Enginarın en önemli katkısı ise kolesterolü düşürmeye yardımcı olmasıdır. Karaciğerdeki yağ depolarını harekete geçiren enginar, kolesterol sentezi oranının düşürülmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Yapılan çalışmalarda enginarın kandaki toplam kolesterolün, LDL ve trigliserit miktarının düşürülmesine yardımcı olduğu ifade edilmektedir.
Ayrıca enginarın, bedeni ve ruhi yorgunluğu giderdiği, sarılıkta faydalı olduğu, Hepatit A-B-C kontrol altına alınmasında büyük ölçüde etki gösterdiği, sürekli iştah kaybı olan insanlarda iştahı uyardığı, bağırsak kramplarının giderilmesinde faydalı olduğu, mide gazlarını azalttığı  yapılan araştırmalarda görülmüştür.

 


Yandex.Metrica