Markalar
 

100 TL ve üzeri
siparişlerde

Kargo
Bedava

Bizimbaharatci.com aracılığı ile satılan ürünlerin hepsi bitkisel gıda takviyesidir. ilaç yerine kullanılamaz. Site içerisinde yer alan yazılar sadece tavsiye ve bilgi amaçlıdır. Uygulamaların sorumluluğu  Bizimbaharatci.com ‘a ait değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için mutlaka ilgili uzmana başvurunuz.   

 
Alışveriş Sepeti
Sayın Misafir Sepetinizde
0 ürün var.
 
En Çok Satılanlar
 

Zararlı Katkı Maddeleri

Vücudumuza giren maddelere bu kadar dikkat ederken aynı dikkati neden cildimize sürdüğümüz maddelere göstermeyiz? Cildimize uyguladığımız kozmetik ürünlerin %60’tan fazlası kan dolaşımına karışır ve bu sebeple sistemimizi ciddi şekilde etkiler. Aşağıda, her zaman için uzak durulması gereken maddeler sıralanmıştır:

 

alkol denat. (denatüre alkol)
Bir petrokimyasal yan ürün olup sistemik egzama benzeri dermatite ve kimyasal duyarlılıklara yol açabilir; satılan tüm parfümlerde çözücü olarak bulunmaktadır.

Alüminyumlu içerik maddeleri
cildi tahriş ederler, Alzheimer hastalığına ve akciğer hastalıklarına yol açabilirler.
Amonyumlu içerik maddeleri 
Toksik, karsinojenik.

aroma
Genelde sentetik ve doğal kokuların karışımıdır – aşağı bölüme bakın
benzonatlar
Testis kanseri, hücre mutasyonu, ve diğer kanserler olmak üzere bir dizi sağlık probleminin sebebidir.
benzil alkol
Eğer yutulursa, solunursa veya cilt vasıtası ile emilirse zararlı olabilmektedir. Gözleri, cildi ve solunum sistemini tahriş edebilir; petrokimyasaldır.
BHA ve BHT
Kanser; D vitamini gibi vitaminlerin parçalanmasını sağlar; lipit ve kolestrol seviyelerinin artmasına yol açabilir; endokrin bozucudur.
Kömür katranı
(petrokimyasaldır. Bunun yerine ardıç katranı veya çam katranı tercih edin), az miktarda maruz kalmanın kanser ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir.
renklendiriciler (FD&C, D&C ve diğer kömür katranlı boyalar)
karsinojen, topikal tahriş ediciler, akne ve cilt tahrişlerine yol açabilir; alüminyum içerebilir, bazıları sıçanlarda tümörlere sebep olmuştur; az miktarda maruz kalmanın kanser ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir.
dimetikon
Kansere sebep olduğu düşünülmektedir; gözeneklerin tıkanmasına yol açar; laboratuar hayvanlarında tümörlere ve mutasyona yol açmıştır. 
dea maddeleri 
(ilk kelimesinden sonra DEA ifadesi taşıyan tüm maddeler – örneğin kokamit-dea) kansere yol açmaktadır.
DMAE-Dimetilaminoetanol
bilim dünyası DMAE’nin fonksiyonun tam olarak ne olduğu konusunda kesin ve desteklenebilir bir görüşe ulaşmamıştır; bu madde “şişe içerisinde yüz kaldırıcı” olarak satılmaktadır, ancak yaptığı şey yüzün ufak kaslarını geçici olarak paralize etmek ve daha az kırışıklık varmış gibi göstermektir; uzun dönemli uygulaması ile ilgili sonuçlar mevcut değildir.

formaldehit
Genelde başka maddeler içerisinde gizlenmiştir, asit üreten bakterilerin büyümesini engelleyememesi ve kansere yol açması sebebiyle İsveç ve Japonya’da yasaklanmıştır.
koku
yüksek oranda alerjeniktir; kokularda kullanılan kimyasalların sayısı çok fazladır; yüksek miktarlarda toksin içermektedir ve içlerindeki kimyasallar açıklanmamaktadır. 
gliserin
Sebze temelli gliserin tercih edin, sebze kökenli olmayan gliserin petrokimyasaldır. 
hidrokuinon
Toksik, tahriş edici, Avrupa’da yasaklanmıştır, beyazlatıcı ajan olarak kullanılmaktadır; alerjenik ve yüksek oranda toksiktir. 
Idebenon
koenzim Q10’un sentetik analoğu
imidazalidol üre
güçlü tahriş edici, formaldehit içerebilmektedir. 
Loret ailesi 
(sodyum loril sülfat, adında loret veya loril olan her türlü madde) karsinojenik, cildi tahriş eder; amonyum tuzları içerir, mutajendir ve akneye sebep olur. 
mineral yağı
Genelde dudak balmlarında, vücut losyonlarında ve yüz kremlerinde kullanılır. Petrolden yapılmış çok ucuz bir petrokimyasal maddedir. Cildi plastik torba gibi örter; cilt oksijenasyonunu önler; cildin erken yaşlanmasına yol açabilir.
Metilizotiazolinon
bazı şampuan ve el kremlerinde bulunan ve endüstriyel ortamlarda sık olarak kullanılan bu ajan, hücreler arasında sinyal iletimi için gerekli olan belirli nöron yapılarının gelişimini engeller. 
oktil stearat
Akne üretimine yol açar, kontak dermatitine ve alerjik reaksiyonlara sebep olur

oksibenzon
Kimyasal güneş koruyucusu, çok alerjeniktir; uterin kanser hücreleri ve göğüs kanseri hücreleri içinde hücre büyümesini tetikler.
paba
Nitrozamin oluşumuna ve ışıl duyarlılığa sebep olabilir, karsinojenik etkileri araştırılmaktadır.

parabenler-petro-kimyasallar
(metil, propil, vs. – paraben ailesi) çok çeşitli sağlık problemine sebep olduğu belirlenmiştir, estrojeniktir, kansere sebep olur, alerjeniktir, göğüs dokusunda bulunur, DNA’da çoğalır, yağ hücrelerinde depolanır.

PEG maddeleri
karsinojen, akne tetikleyici, kontak dermatit.

 

petrol 
(parafin yağı, mineral yağları, vazelin) akneye sebep olur, karsinojenik olabilir, cilt kuruluğuna yol açar, solunum yolu toksini, baş dönmesine yol açabilir. 
fenoksietanol

eter alkol koruyucu; sentetik koruyucuların, dermatolojik eşleştirmelere yol açtıkları için kontakt dermatitin birinci sebebi olduğu düşünülmektedir.

fenonip 
Fenoksietanol, Metilparaben, Etilparaben, Butilparaben, Propilparaben, & Izobutilparaben’den oluşan koruyucu karışımı
ftalatlar
Karsinojenler, mutasyon ajanları, yağ hücrelerinde depolanırlar – parfümlerin kalıcı olmasını ve plastiklerin eğilmesini sağlarlar; pek çok kozmetik ürününde, yapıştırıcılarda, tırnak cilalarında ve bazı plastiklerde bulunmaktadır.
propilen glikol
Pek çok cilt bakım ürününde bulunan ve sık kullanılan bir “anti-friz”; kontakt dermatite, cilt tahrişlerine, akneye ve alerjilere sebep olan ve kolayca emilen bir çözücüdür.
stearikler
(asitler ve diğer türler) karsinojenik.
talk
asbest içerebilir, bebekler üzerinde kullanmayın, yumurtalık kanseri ile bağlantılıdır, solunum yolu toksinidir. 
TEA maddeleri 
(isminin önünde TEA ifadesi olan maddeler, örneğin Tea lorel sülfat) 
Şiddetli tahriş edici, amonyum tuz içerir, gözleri tahriş eder, duyarlaştırıcı; karsinojen oluşumuna sebep olabilir, hafif seviyede toksiktir. 
tokoferol asetat
Sentetik E vitamini, kontak dermatit ve kansere sebep olduğu düşünülmekte, karsinojendir.
triklozan
Kimyasal koruyucu ve bakterisit; cildi koruyan mikroorganizmaları parçalar; cilde nüfuz eder ve şiddetli karaciğer hasarına yol açar.

 
 
 


Yandex.Metrica