Markalar
 

100 TL ve üzeri
siparişlerde

Kargo
Bedava

Bizimbaharatci.com aracılığı ile satılan ürünlerin hepsi bitkisel gıda takviyesidir. ilaç yerine kullanılamaz. Site içerisinde yer alan yazılar sadece tavsiye ve bilgi amaçlıdır. Uygulamaların sorumluluğu  Bizimbaharatci.com ‘a ait değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için mutlaka ilgili uzmana başvurunuz.   

 
Alışveriş Sepeti
Sayın Misafir Sepetinizde
0 ürün var.
 
En Çok Satılanlar
 

Kadıntuzluğu ve Dalak büyümesi

 

 Kuzey yarımkürenin ılıman bölgelerinde sıkça görülen bir bitkidir. Avrupada ve ülkemizde ormanların açıklık yerlerinde ve çitlerde yetişen, kışın yapraklarını döken dikenli bir ağaççıktır. 1-3 m. boylanabilir. Sarı ya da turuncu çiçekleri tek tek, küçük demetler halide şemsiye biçiminde olur. Bitki, bu döktüğü tohumlarıyla çoğalır.   Güneşli ve yarı gölge ortamlarda iyi gelişir. Hemen hemen her toprakta yetişebilir. Karadeniz'in iç kısımlarında doğal olarak bulunur. Kadıntuzluğunun kök ve yapraklarında: berberin, oksiyantin, palmatin, kolombanin, berbamin vb. alkaloitler ile kelidonik asit ve tanen bulunur. Bitkinin meyveleriyle şurup ve reçel yapılır. Diğer isimleri Amberparis, Çobantuzluğu, Dikenüzümü ve Sarıçalıdır.

İştah açıcı, ateş düşürücü, kusmayı önlemeye yardımcı, damar daraltıcı, tadı acı olan ve bedeni güçlendiren bir tonik ve müshildir.
Karaciğerin fonksiyonlarını düzenleyen ve safra akışını artıran en iyi bitkilerden biridir. Safra kesesi yangısı ve safra kesesinde taş bulunması durumlarında yararlı olur. Sıtmaya karşı iyileştirici etki yapar. Büyümüş  dalağı küçültme gibi  bir faydası daha bulunmaktadır.

 

KULLANIM ŞEKLİ
Bütün bu önemli yararları sağlamak üzere; kadıntuzluğu bitkisinin gövde ya da kök kabukları alınır. Gövde kabukları da aynı dönemlerde bitkiden soyularak alınır. 1 tatlı kaşığı kurumuş kabuk 1 bardak suya konulup su kaynama noktasına kadar ısıtılır. 10-15 dakika soğumaya bırakılır. Böylece hazırlanan bitki suyu günde üç kez birer bardak içilir.

 


Yandex.Metrica